TIP na výlet: Adamovské jazerá a plavba po rieke Morava

TIP na výlet: Adamovské jazerá a plavba po rieke Morava

Mesto Gbely v spolupráci s českou obcou Tvrdonice sa v roku 2012 pustili do projektu pod názvom „Rieka Morava nás nerozdeľuje, ale spája“. V rámci tohto projektu sa realizujú vyhliadkové plavby po rieke Morave. Vybudovali sa tu dva prístavy na slovenskom brehu v obci Gbely-Adamov a Kopčany a na českom brehu pri moravskej obci Tvrdonice.

Po rieke Morave návštevníkov prevážajú kapitáni na motorových člnoch, ktoré vychádzajú z prístavov vždy v stanovený čas. Popri rieke sa nachádzajú farebné obrázky zobrazujúce informácie o živočíšstve v rieke či faktografii o rieke Morava.

Bicyklom po rieke

Na výlet člnom sa môžete vydať aj s bicyklami, kočíkom a dokonca so psíkom. Priamo pri prístave je možné si bicykel aj zapožičať, nakoľko z prístavu v Tvrdoniciach vedú cyklotrasy k slovanským hradiskám Mikulčice a Pohansko z 9. storočia. V Kopčanoch turisti môžu navštíviť malé múzeum niekdajšieho cisárskeho žrebčína a malebný kostolík sv. Margity Antiochijskej, ktorý patrí medzi najstaršie sakrálne pamiatky na Slovensku.

Lávka cez rieku Morava?

Trnavský samosprávny kraj schválil projekt výstavby 143m dlhú lávku cez hraničnú rieku Morava a nadväzujúce 3,1 km dlhé prístupové komunikácie, ktoré sa napoja na už existujúcu infraštruktúru. Lávka pre peších turistov a cyklistov bude vystavená medzi Mikulčicami a Kopčanmi z fondov EU.

Rieka Morava ponúka ideálne možnosti pre turistov obľubujúcich rekreačné splavovanie. Jej charakter je vhodný aj pre laikov, ktorí ešte len získavajú začiatočnícke skúsenosti.

Túto formu aktívneho oddychu často vyhľadávajú ľudia z Bratislavy v snahe uniknúť ruchu mesta a užiť si príjemné prírodné prostredie. Preto práve väčšina vodákov volí úseky splavu, ktoré končia pod Devínom.

Úseky vhodé na splavovanie

Pre splav je vhodný úsek Brodské – Devín. Celý úsek môže trvať aj 3 dni. Na brehoch sa dá bivakovať (prenocovať pod holým nebom či stanom).

Splavovanie je možné aj v kratších úsekoch. Napríklad z Moravského Sv. Jána do Záhorskej Vsi to zvládnete od 5 do 8 hodín, zo Záhorskej Vsi do Vysokej pri Morave to môže trvať 3 až 4 hodiny a z Vysokej pri Morave na Devín tiež približne 3 až 4 hodiny.

Najlepšie obdobie pre splavovanie je letná sezóna od apríla do septembra. Pri vyšších zrážkach môžu byť hlavne v spodnom toku stojace vody.

Logistika

Požičanie lodí a vodáckeho výstroja H2O Adventures zriadili v obci Zohor logistickú základňu, odkiaľ obsluhujú vodákov na rieke Morava. Takže si môžete naplánovať svoj výlet a oni vám dopravia a následne vyzdvihnú zapožičanú loď (kajak, kanoe) v dohodnutom čase a mieste. Bližšie informácie k tejto službe nájdete na http://www.moravasplav.sk/

Adamovské jazerá vzdialené len pár sto metrov od rieky Morava sú dve umelo vytvorené štrkové jazerá. Pričom na jednom z nich naďalej prebieha ťažba štrku, ale zároveň je obľúbeným miestom rybárov a letných rekreantov. Druhé jazero na juhu je plytšie a vďaka množstvu ostrovčekov vytvára ideálne podmienky pre hniezdenie pre viac ako 80 druhov vtákov, čím sa Adamovské štrkoviská radia k najvýznamnejším ornitologickým lokalitám na celom Slovensku a sú súčasťou chráneného vtáčieho územia.

Výhľad na krajinu a hniezdiace a migrujúce vtáčstvo umožňuje rozhladňa - Adamovská vtáčí hledzírňa. Turisti môžu lokalitu navštíviť odbočením z hlavnej cesty z Kútov do Holíča, alebo po červenej cyklistickej magistrále vedúcej po hrádzi rieky Moravy.

 

Adamov-2018