Putovanie naprieč vodnými plochami na Záhorí

  Putovanie naprieč vodnými plochami na Záhorí

  Júl, najočakávanejší mesiac, kedy deťom začínajú letné prázdniny plné slnka, vody, slobody, zábavy a zážitkov.  Taktiež je to mesiac, kedy sa napĺňajú dlho plánované dovolenky plné relaxu a oddychu. Keďže pandémia COVID-19 výrazne ovplyvnila dovolenkovanie v zahraničí, ponúkame zoznam miest na Záhorí, ktoré spĺňajú podmienky kvalitných letných zážitkov.  

  Priehrada Kuchyňa. Táto priehrada je bežná ako iné vodné priehrady, ale jej veľkou zaujímavosťou je fakt, že nad priehradou bola v roku 2015 vybudovaná Bobria hrádza. Neoddeliteľnou súčasťou je drevený most, ktorý má dĺžku 300 metrov a napája sa na rozprávkovo náučný chodník. Tento chodník vedie vŕbovým lesíkom s priamym výhľadom na priehradu. Vstup na Kuchynskú priehradu, ako aj na Bobriu hrádzu je zadarmo, avšak aktuálne je Bobria hrádza uzatvorená a rozobratá z dôvodu rekonštrukcie. Obec Kuchyňa ponúka svojim návštevníkom aj príjemné miesto na oddych a dobré jedlo. V ponuke je reštaurácia u Suávka a bufet na druhej kuchynskej priehrade, ktorá je spoločná s obcou Rohožník . V blízkosti priehrady sa ďalej nachádza aj malá rodinná Farma Kuchyňa, ako aj Camping Park Karpaty, ktorý návštevníkom v prvom rade ponúka camping ako aj športovo-turistické zážitky a hladný odtiaľ neodíde nikto. Z obce Kuchyňa môžete využiť niekoľko turistických trás, napríklad aj na vrch Vysoká.

  Vodná nádrž Buková. Nachádza sa v Bukovskej kotline neďaleko obce Buková. Význam nádrže je jednoduchý. Slúži predovšetkým na zavlažovanie nižšie položených dedín, ako je Plavecký Peter alebo Plavecký Mikuláš. Avšak počas horúcich letných dní sa nádrž mení na miesto pre kúpanie, plávanie či relax pre návštevníkov. Je možné zapožičanie vodných bicyklov, vďaka ktorým si návštevníci lepšie vychutnajú okružnú plavbu po nádrži a priľahlú prírodu. Ubytovanie je pre návštevníkov v podobe autokempingu, alebo rezervácie chatky, či bungalovu  v priľahlej chatovej oblasti. Milovníci turistiky si tu taktiež prídu na svoje, pretože nad nádržou sa týči zrúcanina hradu Ostrý kameň.

  Gazárka. Ide o rekreačné stredisko nachádzajúce sa v známom pútnickom meste Šaštín–Stráže. Gazárka je komplex 5 jazier, ktoré vznikli po vyťažení piesku. Dodnes sú jazerá využívané na rekreáciu, rybárčenie, či hubárčenie. Turisti majú k dispozícií aj lesné cestičky a chodníčky, ktoré ich prevedú blízkou prírodou. Súčasťou Gazárky je aj možnosť parkovania, ubytovania v priľahlej chatovej oblasti, cykloturistiky, športových atrakcií, ako je volejbal, tenis, patanque, člnkovanie, plávanie, minigolfové ihrisko alebo nordic walking. Kvalitný gurmánsky zážitok a príjemné osvieženie v podobe čapovaného pivka, ktoré určite padne vhod ponúka neďaleká reštaurácia Tropic.

  Ďalšou alternatívou na využitie a spríjemnenie voľných chvíľ počas leta je Kunovská priehrada. Tá je s mestom Senica spojená cyklotrasou, ktorá je počas príjemných letných večerov skvelým miestom na šport. Kunovská priehrada ponúka svojim návštevníkom možnosť kúpania, rybárčenia alebo bezmotorového člnkovania. K dispozícii sú sociálne zariadenia, parkovisko, ubytovanie či lodenica, v ktorej sa dajú zapožičať loďky a vodné šlapadlá. Priehradu lemuje piesková pláž dlhá 250 m, na ktorej sa nachádzajú lehátka a slnečníky, ktoré sú voľne dostupné pre návštevníkov.
  Pri tejto vodnej nádrži je tiež park, ktorý je skvelým útočiskom pred ostrými slnečnými lúčmi. Zabaviť sa tu dá tiež prostredníctvom športových aktivít, ako sú plážový volejbal, minigolf, či tenisové ihrisko. Na svoje si určite prídu i deti, keďže sa tu nachádza viacero detských hojdačiek a preliezačiek. Hladní odtiaľto určite neodídete. Bufet nad plážou ponúka tradičné „kúpaliskové“ letné dobroty. Chuťové poháriky určite poteší i ponuka reštaurácie Salaš Sobotišťan, ktorý sa nachádza hneď nad hlavnou cestou.

  Naše tipy, kde sa dajú stráviť príjemné letní dni uzatvára Zlatnícka dolina. Táto rekreačná oblasť nachádzajúca sa neďaleko mesta Skalica ponúka návštevníkom viaceré atrakcie. O zábavu s postará Tarzánia, ktorá na ploche 250 m ponúka prekážky, ktoré sú rozdelené do 2 trás. Je tu tiež možnosť ubytovania, čo z tejto atrakcie robí vhodné miesto na školské výlety. Osvieženie ponúka kúpalisko, ktoré disponuje 3 bazénmi, ale tiež tobogánom, či šmykľavkou. K dispozícii je parkovisko, občerstvenie, ubytovanie, ale tiež rôzne športy, ako napr. tenis, bedminton, plážový volejbal a veľa iného.
  Atmosféru pravých liptovských vrchov plných oviec sprostredkuje Salaš Skalica, ktorý sa nachádza pri chate AMOR. Tradičné jedlá a výrobky z ovčieho mlieka si hneď získali srdcia návštevníkov Zlatníckej doliny.
  Prajeme Vám leto plné úžasných a nezabudnuteľných chvíľ na našom malebnom Záhorí.

  Termíny otvorenia:
  Kúpalisko Zlatnícka dolina Skalica 1.7.2020
  Mestské kúpalisko Senica 27.6.2020
  Kunovská priehrada 1.7.2020
  Kúpalisko Malacky 1.7.2020

  Autori článku Paulína Podoliaková, Zuzana Vaňová

  Fotogaléria