TOP 5 ZÁŽITKOV ZO ZÁHORIA DOSTUPNÝCH POČAS CELÉHO ROKA

  TOP 5 ZÁŽITKOV ZO ZÁHORIA DOSTUPNÝCH POČAS CELÉHO ROKA

  Záhorie ako región popretkávaný tradíciami, gastronómiou a pamiatkami vyniká aj prírodnými krásami a jedinečnosťami. Kde inde by ste hľadali púšť na Slovensku či borovicové lesy plné húb? V regióne si každý nájde to svoje a je jedno či pôjde za vínkom, golfom alebo po stopách Habsburgovcov. Tu je top 5 miest, ktoré môžete navštíviť počas celého roka (aj počas koronakrízy).
   
  1. Sprevádzanie pamiatkami kráľovského mesta Skalica – Mesto ponúka zážitky naozaj pre všetky vekové kategórie a hádam nikto neobíjde jeho pamiatky bez povšimnutia. Sprevádzanie je na objednávku v Turistickej informačnej kancelárii, ktorá sa nachádza priamo v jednej z kultúrnych pamiatok, a to v secesnom kultúrnom dome od architekta Dušana Jurkoviča.  Výber a počet pamiatok si návštevník môže navoliť sám. Takmer dve desiatky pamiatok a expozícií je na výber len málokde. Počas víkendov v letnej sezóne si dokonca ani nemusíte objednávať prehliadky. V každej kultúrnej pamiatke sa nachádza sprievodca, ktorý vás ňou prevedie a oboznámi. Medzi najvyhľadávanejšie patrí spomínaný kultúrny dom, Jezuitský kostol, Mlyn bratov Pilárikových či Ledovňa. Odporúčame navštíviť Rotundu sv. Juraja a vežu farského kostola, z ktorých sú tie najkrajšie výhľady na celé mesto.
   
  2. Golf na medzinárodnej úrovni – najlepší a najväčší golfový rezort Slovenska, Penati Golf Resort, sa rozprestiera na 217 hektároch borovicových lesov Záhoria. Nachádzajú sa tu dve 18-jamkové ihriská, odpaliská, reštaurácia a množstvo ubytovacích kapacít priamo v rezorte. V ponuke je aj prehliadka rezortu s nutnou rezerváciou. Šport, ktorý si získal srdcia pánov našiel svoje miesto aj u záhorákov zo Senice a Šajdíkovych Humeniec. Sezóna tu začína s prvým jarným slnkom v marci a končí v novembri, kedy si aj greeny a miestna vysoká zver musí oddýchnuť. Áno, stretnúť srnku pri hre alebo prehliadke ihriska je už bežnou záležitosťou. Celý rezort navyše lemuje cyklotrasa a v blízkosti sa nachádza aj rekreačná oblasť s priehradou s množstvom atrakcií. Vyhľadávanou atrakciou je tu športové letisko hneď vedľa rezortu, kde si môžete objednať vyhliadkový let, akrobatický let a samozrejme aj zoskok padákom.
   
  3. Národná bazilika ako kultúrny poklad – Patrónkou Slovenska je Panna Mária Sedembolestná, ku ktorej je zasvätená šaštínska bazilika. Tá je neprehliadnuteľnou dominantou mesta, ktorú vidieť už z diaľky. Bazilika sa budovala zarovno holíčskeho panstva Habsburgovcov a aj vďaka Márii Terézii dosiahla svoju krásu. Ak by ste nevedeli kde sa na Slovensku nachádza najväčší zvon či organ je to práve tu. Organ je pôvodný ešte z čias Márie Terézie. Nachádza sa tu mariologická expozícia a miestnosť Jána Pavla II. Bazilika má unikátnu výzdobu, ktorá ju optickým klamom robí o čosi vyššou. Sprevádzanie je možné každý deň zdarma, odporúčame sa vopred objednať. Neďaleko baziliky je aj rekreačná oblasť Gazárka s viacerými pieskovými jazerami, možnosťami občerstvenia aj ubytovania.
   
  4. Kúpele Smrdáky – jediný kožný expert v krajine a taktiež jediné kúpele regiónu, to sú Smrdáky. Vyhľadávané sú najmä Slovákmi, avšak dobré meno si udržujú aj medzi zahraničnou klientelou. Zamerané su na neinfekčné kožné problémy a pohybový aparát. Častým klientom sú aj deti, ktoré tu majú i školské zázemie a predovšetkým nové liečebné priestory. Ubytovacie zariadenia prešli rekonštrukciami a poskytujú útulne a pohodlne vybavené izby. Hoci sa kúpele nachádzajú v malej obci, návštevník tu nájde park s historickou budovou kúpeľov, turistické chodníčky, vyhliadku pri 100-ročnej lipe a kedže obec je známa aj pre víno nechýba ani vinobranie spojené s dožinkami.
   
  5. Po stopách hradov – putovať začnime hneď v obci Podbranč, kde sa týči zrúcanina hradu Branč. Ten pantrí k udržiavaným hrad s množstvom informačných tabúľ o histórii tohto miesta, ohniskom a vyhliadkovým ďalekohľadom s panoramatickou tabuľou. Vybehnúť k zrúcanine nebude problémom ani pre staršie ročníky či malé deti a cestu vám bude spríjemňovať stádo kozičiek. Pri peknom počasí uvidíte aj mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle. O približne 30 km a 30 minút ste na ďalšej zrúcanine na Rozbehoch Korlátko. K máloktorému hradu pôjdete dolu kopcom, tu je to však realita. Ani nie 5 min od parkoviska, popri lese cez lúčku a ste tam. Výhľady na Malé Karpaty a borovicové lesy, ktoré ukrývajú aj spomínanú púšť, stojí za to. Okrem zrúcaniny je pri parkovisku menšia rozhľadňa, ohnisko a detské ihrisko. Nad zrúcaninou sa nachádza veterná elektráreň. V jarnom období tu cestou na hrad môžete nazbierať medvedí cesnak. A pokračujeme cestou do Plaveckého Podhradia. Už z diaľky uvidíte rozsiahlu zrúcaninu Plaveckého hradu. K nemu trvá cesta o čosi dlhšie, približne 45 min krásnym lesom. V blízkosi je Plavecká jaskyňa a množstvo turistických trás. Výhľad je zo všetkých hradov asi najčarovnejší. Od apríla do októbra sa k hradu dostanete aj z Bratislavy cykloturistickým vlakom Záhoráčikom.

  Fotogaléria