Vydarená sezóna aj napriek pandémii

  Vydarená sezóna aj napriek pandémii

  Turistická sezóna na Záhorí sa skončila predčasne a ani Záhorákov neobišla kríza s názvom COVID-19. Nanešťastie, zopár skvelých vecí sa udialo aj tu.
   
  V máji odštartovala tretia sezóna turistického vlaku Záhoráčik. Ten zmenil trasu a cestujúcich zviezol už z hlavnej stanice Bratislava cez Zohor až do Plaveckého Podhradia. Ľudia si tak opäť mohli dosýta užiť Krásy Malých Karpát, Gazdovskú dedinku Abeland, Plavecký hrad či množstvo priehrad. Záhoráčik urobil radosť šietim tisíckam cestujúcich a my pevne veríme, že budúci rok mu už žiadna choroba neskráti sezónu.
   
  Vytvorila sa vyhliadková zóna na zrúcanine hradu Branč. Vyhliadkový ďalekohľad je zdarma a pre lepšiu orientáciu v krajine sme pripojili aj panoramatickú infotabuľu.
   
  Senica si zaslúži obdiv hneď za niekoľko aktivít, v ktorých sme mali prsty aj my OOCR Záhorie. Spolu s pivovarom Štramák sme našli odvahu urobiť pivný festival a odmenou bola plná limitovaná účasť.  Mesto dokončilo dlho očakávaný projekt rekonštrukcie letohrádku Sokolovňa, v ktorom sa nachádza moderné interaktívne múzeum mesta. Druhý dych chytila aj rekreačná oblasť Kunovovská priehrada. Tá prispela do tejto ťažkej sezóny novými vodnými atrakciami ako kajaky, paddleboardy, šlapadlá a pláž prekypovala ľuďmi počas každého slnečného dňa. A nie len pláž bola plná, ale aj bufety a cyklotrasa zo Senice do Sobotišťa.
   
  Golfová sezóna bola poznamenaná stratou zahraničnej klientely a niekoľkých medzinárodných turnajov. O to viac Slovákov a Čechov si prišlo zahrať na krásne záhorácke greeny.
   
  Skalica tu bola pre turistov už od mája. Vyskúšať si mohli plavbu po Baťovom kanály, témetické prehliadky mesta a počas každého víkendu bol v meste kultúrny program ARTleta. Schladiť sa prišlo množstvo návštevníkov do Zlatníckej doliny na kúpalisko ale aj do prírody. Zavítať mohli aj do vinárstiev na riadené ochutnávky vín. Aj keď tento rok návštevníkom nepošteklili chuťové poharíky podujatia ako Trdlofest či Skalické dni, každé oko potešil pohľad na kráľovské mesto a jeho skvosty.
   
  Ako Senica tak aj Holíč sa už čoskoro môže pýšiť zrealizovaním ďalšieho projektu a tým bude nová rozhľadňa pri veternom mlyne. Tá bude tou najkrajšou bodkou po prechádzke letným sídlom Františka Lotrinského. Počas sezóny mohli návštevníci mesta zavítať aj do bylinkovej záhrady, v ktorej sa konalo hneď niekoľko farmárskych trhov a sprístupnené bolo aj člnkovanie okolo zámku. Vďaka spoločnej aktivite miest Skalica, Holíč a Kopčany mohli turisti putovať po stopách Márie Terézie a navštíviť všetky pamiatky s ňou spojené.
   
  Naplno sa rozbehla aj cykloturistická sezóna v Kopčanom. Mnoho ľudí bolo nedočkavých vyskúšať lávku z Kopčian do Mikulčíc a navštíviť tak Slovanské hradište a aj náš malebný kostolík sv. Margity Antiochijskej, ku ktorému vedie nová cesta. Výrazne opeknel aj cisársky a kráľovský žrebčín v obci. Okrem koní v ňom turisti našli múzeum a zbierku konských sediel, staré koče a ešte oveľa viac.
   
  Tisíce pútnikov... takto nemôžeme označiť návštevu tohtoročnej národnej púte do Šaštína z dôvodu opatreniam pre ochranu zdravia. Baziliku v Šaštíne môžete navštíviť celoročne a taktiež využiť aj služby sprievodcu, ktorý vás zoberie za mnoho zavretých dverí.
   
  Záhorie pozitívne prekvapilo aj v ťažkých časoch a sme naozaj zo srdca vďační všetkým návštevníkom, ktorí si výlet či dovolenku naplánovali v našom regióne.
   
  Pripravila
   
  Dominika Ondrovičová